TABATA GŁOGÓW

Tabata to inaczej interwałowy trening metaboliczny, w trakcie którego wykonuje się ćwiczenia o dużej intensywności z obciążeniem własnego ciała, choć niekiedy dla lepszych efektów także z dodatkowym ciężarem. Jego celem jest zwiększenie wytrzymałości organizmu. W czasie zajęć pracuje się nad zwiększeniem wydolności anaerobowej (beztlenowej) oraz aerobowej (tlenowej). 

Tabata to wysiłek trwający 20 sekund, ponawiany 8-krotnie, z jedynie 10 sekundowym czasem odpoczynku pomiędzy powtórzeniami. Celem jest, aby trening Tabaty opierał się na części wysiłku niezwykle mocnego i angażującego oraz chwili niedostatecznego czasu na odpoczynek. W konsekwencji, każde kolejne powtórzenie interwału wysiłkowego kumuluje w sobie zmęczenie po poprzednich ćwiczeniach. Taki maksymalny wysiłek ma wiele zalet:

  • przyspieszony metabolizm;

  • spalanie tkanki tłuszczowej nawet do 24 godzin po zakończeniu treningu;

  • poprawa wydolności i wytrzymałości organizmu;

  • pokonywanie swoich barier bólu i zmęczenia;

  • satysfakcja i zadowolenie z siebie po zakończonym treningu.

Jak wygląda TABATA w Fitness&Squash Complex?

Zajęcia Tabaty prowadzone są przez doświadczonych trenerów i dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Ćwiczenia poprzedza odpowiednia rozgrzewka, która przygotowuje mięśnie do intensywnego wysiłku. Następnie trener ustala ćwiczenia, prezentuje prawidłową technikę ich wykonywania. 

 

Jeśli w czasie zajęć wprowadzane będzie dodatkowe obciążenie, trener doradza uczestnikom, jakie będzie dla nich odpowiednie. Trzeba bowiem pamiętać, że ciężar w Tabacie zwiększa oddziaływanie na komponent siły, stymuluje zwiększenie napięcia mięśniowego oraz wpływa na efekt wysiłku beztlenowego. Wielkość dobranego ciężaru ma ogromny wpływ na jakość wykonanego treningu.

 

Poszczególne ćwiczenia wykonuje się w ustalonych interwałach, które sygnalizuje dźwięk, a następnie przechodzi do kolejnej sekwencji. Po zakończeniu rundy – czas na chwilę oddechu. Pod koniec zajęć przychodzi pora na rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni.

Dla kogo polecany jest trening TABATA?

Podczas zajęć Tabaty nie ma miejsca na monotonię i nudę. Każde zajęcia to inny program i inne ćwiczenia, dlatego regularne uczestnictwo pozwoli Ci wysmuklić sylwetkę, ujędrnić ciało i wzmocnić wszystkie partie mięśniowe.

Tabata dedykowana jest osobom, którym zależy na wymagającym i efektywnym treningu. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych – jeśli chcesz zwiększyć wydolność swojego organizmu i popracować nad swoim ciałem, zapisz się na zajęcia! Są one odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn!

Tabata Głogów – zapraszamy na ćwiczenia w Fitness&Squash Complex!