LET

STROKE

NO LET

Podczas gry w squasha rywalizujemy z naszym przeciwnikiem na tym samym polu - przez co jesteśmy skazani na sytuacje w których jeden gracz przeszkadza drugiemu graczowi odbicie piłki.

PODSTAWY

Zawodnik, który uderza piłkę ma 3 podstawowe prawa:

1. Powinien posiadać bezpośredni dostęp do piłki. Droga dostępu nie musi być prosta, zawodnik powinien wykazać maksymalny wysiłek, aby dojść do piłki. Interpretacja sytuacji należy do sędziego.
2. Powinien mieć możliwość swobodnego uderzenia piłki oraz możliwość wykonania zamachu.
3. Powinien mieć możliwość bezpośredniego uderzenia piłki w przednią ścianie. Nie zawsze musi to być 100% wolnej powierzchni ściany.

GESTY SĘDZIEGO

unnamed.jpg

WPROWADZENIE - VIDEO

STROKE - VIDEO

UPROSZCZONA GRAFIKA PRZESZKADZANIA W USTAWIENIU NA KORCIE

9-spelregel.png

1. STROKE
2. LET

3. NO LET3

zasada12.jpg

DOTYCZĄCY PRZESZKADZANIA

WYCIĄG Z PRZEPISÓW SQUASHA
 

12. PRZESZKADZANIE
12.1 Zawodnik, którego obrót ma na celu odebranie piłki ma prawo do swobody zagrania. Przeciwnik musi takie zagranie umożliwić.
12.2 Aby uniknąć przeszkadzania, przeciwnik musi dołożyć wszelkich starań, aby uderzający:
12.2.1 mógł bez przeszkody bezpośrednio dotrzeć do piłki po wykonaniu odpowiedniego ruchu w jej kierunku;
12.2.2 widział czysto odbicie piłki od ściany przedniej;
12.2.3 miał wystarczająco miejsca na wykonanie uzasadnionego zamachu aby odbić piłkę;
12.2.4 mógł bezpośrednio zagrać piłkę w dowolną część ściany przedniej.
12.3 Jeżeli przeciwnik nie spełni któregoś z wymogów zapisanych w zasadzie 12.2 mamy do czynienia z przeszkadzaniem, nawet jeżeli dokonał wszelkich starań, aby przeszkadzania uniknąć.
12.4 Nadmierny zamach gracza może przeszkadzać przeciwnikowi, gdy jest ostatnim elementem uderzenia piłki.
12.5 Zawodnik, wobec którego istnieje możliwość że wystąpiło przeszkadzanie może zdecydować o kontynuowaniu gry lub jej zatrzymaniu i zgłoszeniu apelacji sędziemu.
12.5.1 Zawodnik domagający się letu lub "stroke'a" powinien wywołać "let please".
12.5.2 Apelować może tylko ten zawodnik, który ma właśnie uderzyć piłkę. Musi apelować albo natychmiast w momencie pojawienia się przeszkadzania lub, też później pod warunkiem że w widoczny sposób nie próbował kontynuować gry od miejsca wystąpienia, bez niepotrzebnego opóźnienia.
12.6 Sędzia powinien zdecydować, czy uznać apelację i powinien ogłosić swoją decyzję wywołaniem "No let", "Stroke to (nazwisko zawodnika)", lub "tak let" (yes let)(patrz tablica w załączniku 4.1). Sędzia sam podejmuje wszystkie decyzje, które są ostateczne. Jeżeli sędzia nie jest pewny powodu apelacji może poprosić zawodnika o wyjaśnienie.
12.7 Sędzia nie może ogłosić letu i zawodnik powinien przegrać wymianę jeżeli sędzia uzna, że:
12.7.1 nie wystąpiło przeszkadzanie lub było tak nieznaczne, że widok piłki, możliwość dotarcia do niej oraz swoboda jej zagrania nie zostały zakłócone;
12.7.2 wystąpiło przeszkadzanie, ale zawodnik nie byłby w stanie wykonać poprawnego uderzenia lub też nie dołożył wszelkich starań aby dojść do piłki i ją uderzyć;
12.7.3 zawodnik minął miejsce wystąpienia przeszkadzania i kontynuował grę;
12.7.4 zawodnik wykreował przeszkadzanie kierując się w stronę piłki.
12.8 Sędzia powinien przyznać zawodnikowi "stroke" jeżeli:
12.8.1 przeciwnik nie dołożył wszelkich starań w celu uniknięcia przeszkadzania, a zawodnik mógłby wykonać poprawne uderzenie;
12.8.2 przeciwnik dołożył wszelkich starań aby uniknąć przeszkadzania, ale jego pozycja uniemożliwiła zawodnikowi wykonanie uzasadnionego zamachu, a zawodnik byłby w stanie wykonać poprawne uderzenie;
12.8.3 przeciwnik dołożył wszelkich starań aby uniknąć przeszkadzania ale zawodnik byłby w stanie wykonać uderzenie wygrywające;
12.8.4 zawodnik powstrzymał się od uderzenia piłki, która gdyby została zagrana, kierując się bezpośrednio na ścianę przednią, uderzyła by przeciwnika; lub po odbiciu od ściany bocznej byłaby piłką wygrywającą (chyba że mają zastosowanie przepisy o obracaniu lub kolejnej próbie uderzenia).
12.9 Sędzia powinien ogłosić let jeżeli miało miejsce przeszkadzanie, którego starał się uniknąć przeciwnik, a zawodnik mógł wykonać poprawne uderzenie.
12.10 Sędzia nie powinien przyznać "stroke'a" zawodnikowi, który spowodował przeszkadzanie poprzez nadmierny zamach.
12.11 Sędzia może ogłosić let na podstawie zasady 12.9 lub przyznać "stroke" na podstawie zasady 12.8 bez apelacji, jeżeli konieczne jest zatrzymanie gry.
12.12 Sędzia, w przypadku wystąpienia przeszkadzania, może również zastosować zasadę 17. Sędzia powinien przerwać grę, jeżeli nie została wcześniej wstrzymana i zastosować odpowiednią karę jeżeli:
12.12.1 zawodnik dokonał znacznego lub umyślnego kontaktu fizycznego z przeciwnikiem;
12.12.2 zawodnik naraził na niebezpieczeństwo przeciwnika po przez obszerny zamach.

Opracowanie Arek Saliński

SĘDZIOWANIE W SQUASHU BYWA TRUDNE, CZĘSTO KONTROWERSYJNE...

PODSUMOWANIE
 

letstroke.jpg
BŁAGAM.jpg

PODCZAS GRY ZAWSZE STARAJ SIĘ DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO TWOJE ORAZ TWOJEGO PRZECIWNIKA...

... JEDNOCZEŚNIE ZACHOWUJĄC ZASADY FAIR-PLAY I CHĘCI SPRAWIEDLIWEJ RYWALIZACJI!

NA ZAKOŃCZENIE
 

WPIS OPUBLIKOWANY ZA POŚREDNICTWEM STRONY 7 DNI DOOKOŁA KORTU - KRYTYCZNY LIST 3-KROTNEGO MISTRZA POLSKI W SQUASHA DOTYCZĄCY SĘDZIOWANIA ORAZ KULTURY ZAWODNIKÓW W POLSKIM SQUASHU.

racquet-wojtek-nowisz.jpg

„Droga Komisjo Sędziowska,

Jest mi WSTYD za to gdzie zmierza Polski Squash. Czy chcemy aby nasi juniorzy podążali za takimi wzorcami?

Jako zawodnik, który od 11 lat reprezentuje nasz kraj na turniejach typu Mistrzostwa Europy, turnieje PSA i inne, jestem zażenowany i zaniepokojony tym co się dzieje z sędziowaniem w Polsce. Moim zdaniem obecnie promujemy bycie „chu… na korcie”. W turniejach w Polsce występują zagraniczni zawodnicy, którzy są znani w innych krajach z nieakceptowalnego zachowania na korcie.

Mam wrażenie, że graczom i sędziom zaczyna się wydawać, że jak ktoś przyjeżdża zza granicy i nieźle gra w squasha to jego zachowanie powinno być dla nas wzorem… No NIE! Wzorem zachowania na korcie powinien być np. Marcin Karwowski! To taki zawodnik jak On zawsze był bardzo szanowany przez zawodników i sędziów na turniejach międzynarodowych.

Nasi reprezentanci kraju są „wyróżniani” przez zawodników i sędziów na turniejach typu ETC. Niestety te wyróżnienia nie są takie, którymi warto się chwalić. Chodzi o zachowanie na korcie – blokowanie, wymuszanie, łowienie, kłócenie się itp. Proszę spytać o opinie polskiego sędziego, który był na tych zawodach i uczestniczył w dyskusjach na ten temat.

Nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, kiedy siedząc w szatni po meczach słuchasz bardzo złych opinii o reprezentantach Polski. Członkowie innych drużyn wymieniają bardzo ostre słowa o naszych graczach. Chodzi tu o zachowanie na korcie.

Obecnie moja gra z kilkoma czołowymi graczami polega tylko i wyłącznie na opanowywaniu emocji związanych z marnymi decyzjami sędziowskimi i zachowaniem nie fair-play moich przeciwników.

Uważam, że najbardziej są winni sędziowie, bo zezwalają na takie zachowanie zamiast je ukrócić jak najszybciej. Jednym z głównych zadań sędziego jest kontrolowanie zachowania na korcie.

Żądam, aby Komisja Sędziowska zajęła się kierunkiem sędziowania w Polsce, konsultując się m.in. z Pawłem Winiarczykiem (sędzią ETC 2017 div 3), a także umożliwiła przedyskutowanie przyszłości standardów Polskiego Squasha w szerszym gronie.

Zadajmy sobie pytanie czy chcemy aby nasi juniorzy wzorowali się na tym dalej? Czy chcemy być uznawani za największych chu… na europejskich kortach? I zastanówmy się nad wzorcami? Czy to np. Kama Khan czy Marcin Karwowski są zawodnikami godnymi naśladowania przez naszych juniorów?

Ja zdecydowanie tęsknie za przegrywaniem z Marcinem Karwowskim, bo były to najczystsze mecze w których miałem przyjemność uczestniczyć!

Do tematów typu: dzikie karty dla zawodników, którzy byli karani za zachowanie na korcie, trzeźwość sędziów itp. to już nawet nie chce mi się wracać…

To oczywiście tylko wierzchołek problemów, które mamy z sędziowaniem, ale mam nadzieję, że zmotywuje Nas do znalezienia rozwiązań na przyszłość.

Pozdrawiam,
Wojtek Nowisz”

aktualna strona 7 dni dookoła kortu (polecam): http://squash7dni.pl/

maciej sanojca.png

Opracował i połączył w całość:

Maciej Sanojca

TRENER WSF L1

FITNESS SQUASH COMPLEX

SQUASHADDICT